Když se teplota přiblíží trojcifernému číslu a ochladíte se chlazeným melounovým klínem, měli byste poděkovat metodě hydrocooling. Co je to hydrocooling? Metoda chlazení vodou se používá k rychlému ochlazení produkce po sklizni, aby se mohla dostat k vašemu jídelnímu stolu. Přečtěte si další informace.
Co je Hydrocooling?
Zjednodušeně řečeno, metoda chlazení vodou je způsob, jak rychle ochladit produkty spuštěním v blízkosti mrznoucí vody na ovoce a zeleninu ihned po sklizni. Bez hydrochlazení zeleniny a ovoce, jakmile jsou sklizeny, začíná kvalita produktů klesat, a tudíž i jejich trvanlivost. Jak přesně funguje chlazení vodou?
Jak funguje chlazení vodou?
Teplota a relativní vlhkost vzduchu začínají ovlivňovat kvalitu produktů ihned po sklizni. Teplo může vznikat z teplot pole nebo z přirozeného dýchání. Někteří farmáři sklízejí v noci, aby bojovali s teplotami pole, ale co přirozené dýchání?
Jakmile je produkt sklizen, je stále naživu a reaguje na kyslík za vzniku oxidu uhličitého, vody a tepla, které zahajuje proces rozpadu produktu. Tomu se říká přirozené dýchání. Sklizeň v noci nedělá nic, co by zastavilo přirozené dýchání, což je místo, kde přichází metoda chlazení vodou.
S chlazením pomocí hydrocoolingu rychle protékáte čerstvě sklizené ovoce a zeleninu chlazenou vodou, rychle snižujete jejich teplotu a eliminujete poškození tkání, čímž prodlužujete trvanlivost. Voda může být buď chlazena ledem, chladicím systémem nebo hydrochlazovacím systémem speciálně pro produkty hydrochlazení.
Během procesu je voda dezinfikována jedním z různých produktů. Hydrocooling se používá k rychlému snížení teploty, ale nelze jej použít pouze k chlazení a skladování produktů. Místo toho se často používá ve spojení s nuceným chlazením vzduchem nebo chlazením místností.
I když existuje řada druhů ovoce a zeleniny, které dobře reagují na metodu chlazení vodou, zde jsou některé z běžnějších:
- artyčoky
- Chřest
- avokádo
- Zelené fazole
- Řepa
- Brokolice
- Růžičková kapusta
- Melouny
- Mrkev
- Celer
- Třešně
- endivie
- Zelenina
- Hrad
- Pórek
- Salát
- Nektarinky
- Petržel
- Broskve
- Ředkvičky
- Špenát
- Sladká kukuřice
- Řepky
- Řeřicha
- Vodní meloun